tinnitus-nedir-1024x606_edited.jpg

Tinnitus

Tinnitusu tanımlayarak başlayalım — ‘dışarıdan gelen sesin bulunmadığı durumda ses algısı'. Bu temelde, kulaklarda çınlama, uğultu veya vızıltı gibi seslerin yalnızca etkilenen kişi tarafından duyulması anlamına gelmektedir.

Tahminen nüfusun %10 ila 15'inde tinnitus vardır ancak birçok vaka tedavi edilmemektedir. Bunun nedeni bilgi yetersizliği ve çoğu insanın onları kimin anlayacağını ve kimlerin onlara yardımcı olabileceğini bilmemelerinden kaynaklanmaktadır. Bazı vakaların küçük çaplı olmasına karşın, bazıları olası uzun vadeli etkilerin üstesinden gelmek için daha belirgin bir tedavi gerektirmektedir. Bu etkiler arasında uyku bozuklukları ve stresle başa çıkmada zorluk veya sosyal açıdan toplumdan uzaklaşma yer almaktadır.

 

Tinnitus Belirtileri


Tinnitus genellikle kulaklarda çınlama sesi olarak tanımlanır, ancak aynı zamanda bir uğultu, uğultu veya tıslama sesi veya kulaklarda genel bir gürültü olarak da görülebilir. Ses sabit veya aralıklı olabilir ve bir kulaktan veya her ikisinden birden geliyormuş gibi görünebilir.

İşitme Cihazı ile Ses Terapisi


Ses terapisi, kulaklara dikkati aktif olarak maskeleyen ve ondan uzaklaştıran sesler sağlayarak kulak çınlaması farkındalığını azaltmayı amaçlar. Zamanla beyin, kulak çınlamasını görmezden gelecektir. Çünkü dikkat eksikliği beynin tinnitus sesini gereksiz olarak yeniden sınıflandırmasına ve arka plana karıştırmasına izin vererek adapte olur.

Tinnitus için işitme cihazları


Tinnitus işitme kaybıyla çakışırsa, kulaklarınızdaki çınlama farkındalığını azaltmak için işitmeyi genel anlamda iyileştirmek faydalı olacaktır. İşitme cihazları, ses terapisi için kullanılabilecek sesler sağlayarak kulak çınlaması olan kişilere ek destek de sunar.

Tinnitusa sebeb olan bazı faktörler


İlacınızı değerlendirin: Bazı ilaçların kulak çınlaması üzerinde olumsuz etkisi olabilir. İlacınız ile kulak çınlamanız arasında bir bağlantı olup olmadığını görmek için doktorunuzla konuşun.
Alkol, kafein ve nikotin alımını azaltın: Alkol veya kahve içmenin yanı sıra sigara içmenin tinnitusu olumsuz etkilediği bildirilmiştir(6)
Stresi azaltın: Stres, kulak çınlamasını şiddetlendirebilir.(6) Egzersiz, meditasyon ve diğer gevşeme terapileri ile yeterli miktarda uyku, stresi azaltmanın olası yollarıdır


Tinnitus tedavisi için İlk adım, yakınınızdaki bir uzman ile irtibata geçmektir.


 

audiology_taster_course_main_title.png